Formalności po narodzeniu dziecka

Nadszedł czas, żeby zorientować się jakich formalności po narodzeniu dziecka należy dopełnić. Pomimo, że rytm dnia po narodzinach maluszka całkowicie się zmienia, wizyty w urzędach są konieczne.

Po pierwsze - akt urodzenia dziecka
Jest jednym z najważniejszych dokumentów dziecka. Obecnie to szpital zgłasza fakt narodzin do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Natomiast należy to skonsultować w szpitalu i w razie konieczności samemu udać się do USC właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka z dokumentami tożsamości, aby dokonać rejestracji narodzin. Na dopełnienie tych formalności rodzice mają 21 dni. 1 akt urodzenia maleństwa otrzymasz za darmo. 
Podczas rejestracji dziecka możesz nadać mu dwa imiona. Dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego lub czasowego pobytu rodziców. Podczas zgłoszenia wystarczy obecność jednego z rodziców lub pełnomocnika (z odpowiednim dokumentem potwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa).

Po drugie - PESEL
Po wydaniu aktu urodzenia, Urząd Stanu Cywilnego samodzielnie występuje o nadanie numeru PESEL do ministra spraw wewnętrznych. Kiedy PESEL zostanie nadany USC przekaże odpowiednią informację.

Po trzecie - ubezpieczenie
Jeden z rodziców powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego w miejscu swojej pracy poprzez wypełnienie  druku ZUS ZCZA lub też zgłosić noworodka do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Na zgłoszenie mamy 7 dni.

Po czwarte - wybór przychodni dla maleństwa
W celu dokonania wyboru, należy udać się do wybranej przychodni i wypełnić formularz deklaracji wyboru. Wybieramy wówczas lekarza pediatrę oraz położną, która odwiedzi nas kilkukrotnie w domu po powrocie z maluszkiem do domu. Oceni stan dziecka i matki, udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących karmienia i kąpieli dziecka oraz sprawdzi jak radzą sobie rodzice. Podczas zgłoszenia należy podać numer PESEL dziecka (jeśli jednaj jeszcze go nie posiada można podać w późniejszym terminie), numery PESEL rodziców oraz okazać książeczkę zdrowia dziecka otrzymaną w szpitalu.

Po piąte - becikowe
Becikowe to jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 złotych, którą otrzymuje się w związku z narodzinami dziecka. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej (zorientuj się, gdzie składa się taki wniosek w miejscu Twojego zamieszkania). O becikowe może ubiegać się rodzina, której dochód na członka rodziny nie przekracza 1922 zł na osobę. 
Potrzebne dokumenty:
- wniosek o becikowe,
- zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach (należy skontaktować się z urzędem i zorientować jakie jest wymagane),
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- zaświadczenie potwierdzające, że matka pozostawała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży do porodu,
- ksero dowodu osobistego (oryginał do wglądu),
- oświadczenie obojga rodziców, ze becikowe nie zostało pobrane wcześniej.
Wypłata zasiłku następuje do końca tego samego miesiąca, jeśli do jego 10- go dnia uda Ci się złożyć komplet wymaganych dokumentów lub pod koniec następnego miesiąca, jeśli dokumenty złożysz po 10 dniu miesiąca. Pieniądze mogą zostać przelane na konto, przesłane pocztą lub wypłacone w kasie urzędu. 
Pełny wniosek o becikowe w formacie pdf do pobrania tutaj.

Drodzy rodzice jeśli widzicie jakąś nieścisłość, błąd lub braki bardzo proszę o zgłaszanie uwag w komentarzach. 

Komentarze

  1. Właśnie szukałam zestawienia wszystkich formalności, których już za niedługo będę musiała dokonać :-) Bardzo pomocne :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc, życzę szczęśliwego rozwiązania :)

      Usuń

Prześlij komentarz