Światowy Dzień Chleba

Światowy Dzień Chleba pojawia się 16 października w kalendarzach świąt nietypowych. 
Został ustanowiony podczas posiedzenia Międzynarodowego Związku Piekarzy i Cukierników 
w 1997 roku w Paryżu.

Chleb już od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludności na całym świecie. Chleb, inaczej pieczywo jest otrzymywane z wypieku ciasta sporządzonego z mąki różnego rodzaju i wody, które najczęściej zostaje poddane fermentacji z wykorzystaniem drożdży. Rodzaje chleba i jego smaki były różne w zależności od regionu, a w zasadzie zależało to od warunków klimatycznych, a co za tym idzie gatunków uprawianych roślin. Pieczywo spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur, m.in.:

- Maca - dość suchy placek przygotowany z mąki pszennej i wody - jego symbolika jest związana z ucieczką ludu żydowskiego z Egiptu.

- Chleb dla Chrześcijan stał się symbolem nad symbolami, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa.

- Lawasz - w tradycji ormiańskiej ma moc niszczenia zła i oczyszczania domostw. Pełni również funkcję obrzędową, podczas wesel jest nakładany na ramiona małżonków w celu zapewnienia pomyślności i płodności.

- W Polsce również mamy tradycję związaną z witaniem pary młodej chlebem i solą co oznacza dobrobyt, miłość, trwałość i dostatek w życiu.

Kiedyś chleb nie przypominał obecnego pulchnego wypieku, był raczej podobny do podpłomyka lub cienkiego spodu do pizzy. Bałam się, że w moim przypadku, również będzie płaski i twardy. Na szczęście okazało się inaczej, mimo iż mistrzynią wypieków nie jestem, a sam chleb piekłam po raz pierwszy, w dodatku z najprostszego przepisu, takiego typowego dla początkujących amatorów. Podzielę się nim również z Wami, może zdecydujecie się na podjęcie tego małego wyzwania jakim jest upieczenie chleba 😉

Przepis na chleb ze słonecznikiem
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżka oleju
- 400 ml ciepłej wody
- 1 opakowanie suchych drożdży
- 100 g ziaren słonecznika
- opcjonalnie siemię lniane

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól, cukier i olej. Do ciepłej wody dodać drożdże i dobrze wymieszać, aby nie było grudek. Następnie dodać do mąki. Całość dobrze wymieszać łyżką, od czasu do czasu zagniatając, aż wszystkie składniki dobrze się połączą. Dodać połowę słonecznika i zagnieść ciasto dłonią. 
Miskę z ciastem, przykrytą ściereczką odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Foremkę lub naczynie żaroodporne (ja piekłam w niewielkim naczyniu żaroodpornym) wysmarować olejem i obsypać dno i boki słonecznikiem. 
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, należy je ponownie zagnieść i przełożyć do przygotowanej formy, wyrównując łyżką. Wierzch ciasta nacinamy nożem wzdłuż na głębokość około 2 cm i posypujemy resztą słonecznika.

Pieczenie:
Formę wstawiamy do wcześniej nagrzanego piekarnika do 180۬ C. Czas pieczenia to około 60 minut.




Upieczony chleb należy od razu wyciągnąć z formy i położyć na kratę kuchenną do wystygnięcia.
A potem zajadamy ze smakiem, bo jest naprawdę pyszny 😀

Ciekawostki:
- Polak zjada około 45 kg chleba rocznie
- Mikołaj Kopernik wydał dzieło "Obrachunek wypieku chleba", w którym zawarł przepis pieczenia oraz tablice umożliwiające wyliczenie cen chleba biorąc pod uwagę zużyte surowce jak i włożoną pracę.
- Według WHO pieczywo i produkty zbożowe powinny dostarczać około 30% dziennej dawki energii.

Przysłowia o chlebie:

"Chleb, piwo i świeca zdobią szlachcica"
"Nie samym chlebem człowiek żyje"
"Ciężko pracować trzeba na kawałek chleba"
"Nie ma chleb, nie ma soli - gospodynię głowa boli"










Komentarze