Pewnie każdy z Was miał okazje zagrać w kultowe już gry takie jak
Chińczyk, Bierki, Scrabble czy Monopol.
Chińczyk, Bierki, Scrabble czy Monopol.
Obecnie na rynku nastąpił wysyp gier planszowych, które mają sporą rzeszę fanów,
przyciągają starszych i młodszych, są świetnym sposobem na spędzenie wspólnie czasu w gronie rodziny i znajomych.
Ja osobiście uwielbiam planszówki, dlatego postanowiłam przedstawić Wam
kilka moich ulubionych gier.
Zacznę od tych, w które można zagrać również z młodszymi uczestnikami spotkania, a następnie przejdę do tych przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.
Gra Hedbanz, czyli Zgadnij kim jesteś!

Dixit - gra, w której obraz jest wart więcej niż słowa
Jest to jedna z moich ulubionych gier - gra skojarzeń. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia, a w rozgrywce może brać udział od 3 do 6 graczy. Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart (łącznie w zestawie jest ich 84). Osoba rozpoczynająca grę zostaje tzw. "bajarzem", wybiera jedną ze swoich kart, nie pokazując jej pozostałym graczom i wymyśla do niej skojarzenie. Może to być dźwięk, cytat, pojedyncze słowo, a nawet piosenka - w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń. Pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do podanego hasła i kładą na stole obrazkiem do dołu, aby pozostali gracze jej nie widzieli. Następnie "bajarz" tasuje wszystkie karty, łącznie ze swoją i odkrywając układa je na stole. Gracze dokonują wyboru, która karta należy do "bajarza", poprzez dołączone do zestawu kartoniki z numerami. Kiedy wszyscy już wybiorą, rozpoczyna się przyznawanie punków.

W innych kombinacjach przydzielane są punkty i uwaga, jeśli
którykolwiek z graczy zagłosuje na zagraną przez Ciebie kartę, bo
zagrałeś coś co jego zdaniem lepiej pasowało do skojarzenia to dostajesz
bonusowe punkty!"
Dzięki zdobytym punktom przesuwasz wybranym przez siebie pionkiem - króliczkiem po torze znajdującym się wewnątrz pudełka. Wygrywa ten kto pierwszy dotrze do mety. Zatem - niech wygra najlepszy!
5 sekund - edycja specjalna
Posiadam wersję gry w niebieskim pudełku, czyli wersję, w której pytania stworzyli gracze dla graczy! Ponadto w zestawie znajdują się puste karty, na których można stworzyć własne pytania dla urozmaicenia rozgrywki. Jest to również gra, w której dozwolona liczba graczy to od 3 do 6, dla graczy w wieku 8+.

Każdy z graczy otrzymuje również jedną kartę "zmiana" i jedną "następny". Gracz może użyć jednej z nich zaraz po przeczytaniu pytania. "Zmiana" - oznacza prośbę o przeczytanie innego pytania, natomiast "następny" - jest to przekazanie pytania kolejnemu graczowi. Dlatego też warto być uważnym podczas czytania pytania, ponieważ w każdej chwili może ono trafić właśnie do Ciebie!
Szalona i zabawna gra dla rodziny i przyjaciół.


Loża szyderców - szydzisz czy się wstydzisz?
Pierwszy raz zagrałam w Lożę szyderców w wersji white jakieś 1,5 roku temu. Jest to dość specyficzna rozgrywka, która nie każdemu przypadnie do gustu. Obecnie posiadam wersję black, w której zamknięto najczarniejsze demony! Gra przeznaczona jest dla osób wieku 16 - 99. Po grze można spodziewać się wszystkiego. Autorskie teksty, dopasowane do polskiego kanonu humoru, przekraczają wszelkie normy i są niecenzuralne. A producent ostrzega: "szyderca został na dobre spuszczony z łańcucha i
trafił wprost do czarnego pudła. Tym samym gra przeznaczona jest
jedynie dla najtwardszych zawodników."
Jak grać? Na początek należy potasować karty pytań (90 sztuk) i karty odpowiedzi (400 sztuk). Ochotnik zostaje sędzią i wybiera kartę ze stosu pytań czytając na głos jej treść i umieszcza ją na stole. Pozostali gracze rzucają po jednej karcie odpowiedzi, tak aby tekst nie był widoczny dla innych graczy. Właściciel najlepszej szydery wybranej przez sędziego otrzymuje pierwszy punkt. Następnie sędzią zostaje kolejna osoba. Jedna gra składa się z 13 rund. Wygrywa zdobywca największej ilości punktów.
W zestawie znajdują się też karty specjalne, czyli karty Joker - po przeczytaniu jej przez sędziego zmienia pytanie na stole na to, które znajduje się na karcie. Odpowiedzi rzucone przez graczy nie mogą zostać zmienione. Natomiast gracz, który użył Jokera ma obowiązek dobrania karty i udzielenia odpowiedzi na pytanie znajdujące się na Jokerze.
Inną opcją na urozmaicenie rozgrywki jest - Liberum Veto. Nie zgadzasz się z wyborem sędziego? Krzyknij Veto! Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź jest najlepsza. Wówczas gracze zagłosują czy karta Twoje czy też ta wybrana przez sędziego jest lepsza. Jeśli wygrałeś dostajesz punkt, jeśli nie - tracisz go wraz z prawem do kolejnego "veto".
A co jeśli rozgrywka przeciąga się w nieskończoność, bo ktoś nie może się zdecydować jaką odpowiedź wybrać? Też jest na to sposób - gracz, który odpowie jako pierwszy odlicza do 9, a gracze, którzy nie zdążą odpowiedzieć na czas nie biorą udziału w rundzie.
Znasz? Lubisz te gry? A może chcesz podzielić się jaka jest Twoja ulubiona gra i krótkim opisem zostawionym w komentarzu zachęcić innych miłośników planszówek do zagrania właśnie w nią?
Zapraszam i zachęcam do dzielenia się opiniami o grach planszowych.
A może właśnie w ten sposób ktoś wychwyci swoją nową perełkę.
Cóż... ja jeśli po jakieś planszówki sięgam to raczej po te nieco "fabularyzowane", zwykle fantastyczne. Niemniej - nie jestem osobą kompetytywną i negatywna interakcja to nie jest coś, co mnie bawi, dlatego raczej unikam. :D
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń